Darwinin vanavedessä Matkalla maailman ympäri
Raitanen, Maia
Kaikki tuntevat Charles Darwinin evoluutioteorian, jonka yksityiskohdat aiheuttavat myös kiistoja - enimmäkseen tieteenalan ulkopuolella. Harva kuitenkaan tietää, mitä kaikkea tämä uranuurtaja koki ja mitä eläinlajeja hän laajoilla matkoillaan näki. Galapagos-saarten jättikilpikonna on ehkä lajina tuttu, mutta moniko on kuullut Yksinäisestä Yrjöstä, yhdestä kilpikonnapopulaation jäsenestä?
Lastenkirjailija ja kuvittaja Maia Raitanen sukeltaa kirjassaan Darwinin vanavedessä matkalla maailman ympäri luonnonhistoriaan. Hän kertoo tarkasti sanoin ja kuvin niistä eläimistä, jotka Darwin matkoillaan kohtasi ja joiden elämää seuraamalla hän päätyi tieteenalansa merkkipaaluihin luettaviin päätelmiin lajien kehityksestä.
Kustantaja: Aviador
Sidosasu: Kovakantinen
ean: 9789523811164
Ilmestymisvuosi: 2022
Kirjastoluokka: L58
Tekijän muu tuotanto:
NOPEA TOIMITUS
Tuotteet toimitetaan yleensä muutamassa arkipäivässä. Lue tarkemmat tiedot tilausohjeista.
Saatavuus RB-kaupoista
Rosebud Sivullinen | 1 | |
Rosebud Citycenter | 1 | |
Rosebud Kaivopiha | 0 | |
Rosebud Tiedekulma | 0 | |
Rosebud Maria | 1 | |
Rosebud Kuopio | 0 | |
Keskusvarasto | 0 | |
Tilattavissa verkosta | ||
Hinnat ovat voimassa verkkokaupassa, myymälän hinta voi poiketa tässä näkyvästä. Saldoissa saattaa olla poikkeamia, tarkista saatavuus myymälästä. |