
Suomalaisuus valkokankaalla
Nyyssönen, Pasi
TUORE JA KIEHTOVA NÄKÖKULMA KOTIMAISEEN ELOKUVAAN.
Suomalaista elokuvaa on hämmästelty, ihasteltu, rakastettu ja tuettu mutta myös ylenkatsottu, haukuttu ja inhottu koko sen satavuotisen historian ajan. Suomalaisuus valkokankaalla ei kunnioita eikä pystytä elokuvakaanoneita, ei juhli mennyttä suuruuden aikaa eikä sure tai ylistä nykytilaa. Sen sijaan se pohtii, mistä aineksista suomalaisuus elokuvassa syntyy ja miten sitä on rakennettu ja kyseenalaistettu.
Mitä seurasi, kun kansainväliset filmimaailman mallit, kuten elokuvatähteys ja lännenelokuva, rantautuivat Suomeen? Entä miten kirjallisuutemme klassikot on nähty elokuvan silmin? Kirjassa tarkastellaan myös Aki Kaurismäen tapaa käsitellä suomalaisuuden ideaaleja sekä sitä, miten populaari nykyelokuva ja jopa kodeissa kuvatut kaitafilmit ovat toistaneet kansallisia stereotypioita. Mika Kaurismäen elokuvissa suomalaisuus muuttuu monimuotoiseksi maailmankansalaisuudeksi.
Yleistajuiset artikkelit innostavat katsomaan elokuvaa uudella tavalla. Kirja sopii oppikirjaksi elokuva-alalle.
Kustantaja: LIKE
Sidosasu: Pehmeäkantinen
ean: 9789520100124
Ilmestymisvuosi: 2007
Kirjastoluokka: 774
Tekijän muu tuotanto:
NOPEA TOIMITUS
Tuotteet toimitetaan yleensä muutamassa arkipäivässä. Lue tarkemmat tiedot tilausohjeista.
Saatavuus RB-kaupoista
Rosebud Sivullinen | 1 | |
Rosebud Citycenter | 0 | |
Rosebud Maria | 0 | |
Rosebud Tiedekulma | 0 | |
Rosebud Kaivopiha | 0 | |
Rosebud Kuopio | 1 | |
Keskusvarasto | 0 | |
Tilattavissa verkosta | ||
Hinnat ovat voimassa verkkokaupassa, myymälän hinta voi poiketa tässä näkyvästä. Saldoissa saattaa olla poikkeamia, tarkista saatavuus myymälästä. |